среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie kamienie ogrodzenie te są z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało wprawnym okiem trudno je odróżnić.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenie te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało wprawnym okiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, bezproblemowej obróbce a także względnie niskiej zapłacie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy bądź wstępnie obrabia, układa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przekazuje do miejsca budowy ogrodzenie plastikoweKrosna na plot i bramkę ogrodzeniowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scalony spoiwem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz podwaliny zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się zabarwienie głazów na sztachety plastykowe na ogrodzenie i bramkę sztachetowa, przybierają one wówczas przeróżne kolory czerwieni, brązu i zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak wielkich złóż kroi się największe bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie można również ciąć na sześciany o równych konturach, stosowane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno też je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów i dłut na cienkie, nieregularnych obrysów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie z Winylu wykorzystuje się także wapienie - skały aluwialne, powstałe z zgromadzonych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenie z WinyluStrzelca Krajeńskiego na ogrodzenie i bramę sztachetowa. Nadają się jednakże głównie do stosowania wewnątrz, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu parku a także własnych upodobań forma kamiennych tafel może być różny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów czy też kwadratów. Murki i ogrodzenia plastikoweZawiercia na plot i bramkę ze sztachet unosi się z kamieni różnego obrysu, zestawionych na kamiennym albo betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje z odłamków o niesymetrycznych układach, należy je trafnie dobierać tzn. tak, tak aby forma każdego następnego scalał się z uprzednim. Aby takie płot było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe szpary w środku można dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur ekspresowo niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu porastają także mchem oraz glonami. Można to uniemożliwić pokrywając powierzchnię ogrodzenia bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać brud z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Wyspecjalizowane jednostki myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego zmywania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, ażeby głazy na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot alias mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Płoty roślinne zwykle pełnia role ogrodzenia, natomiast często służą i za ozdobę. Z reguły takie ogrodzenie z PCV z Morąga sadzi się w nasłonecznionych położeniach, gdzie migiem rosną i silnie się zagęszczają. Mnóstwo uroku maja również takie żywe ogrodzenia, jakie wiodą poprzez osłonięte zakamarki ogrodu. Ciemna zieleń liści z transparentna tu i ówdzie plątanina gałązek lub kwiatami tworzą przyciągające wzrok obrazy, zaś rześka wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , powoduje że nawet mały spacer obok takiego płotu uspokaja i relaksuje.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, trzeba uwzględnić funkcje takiego parkanu, warunki które są w skwerze, oraz nasze upodobania i czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o normalnym pokroju samodzielnie wzrastają, często również bujnie kwitną, niemniej jednak chcą również wiele przestrzeni. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie z Winylu mogą być niesłychanie cienkie, jednakże należny je cyklicznie zmniejszać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są również koszty zakupu roślin na parkan.Jest zatem nad czym się myśleć, dlatego ze takie plot tworzy się na długi okres czasu, nieraz nawet na pokolenia.


Najczęściej zadowalający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwykły, niesłychanie modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on mnóstwo zalet:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio toleruje susze,
•błyskawicznie rośnie,
•cyklicznie podcinany estetycznie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, a nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek stanowi nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga błyszcząca - jesienią świetnie się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. gatunki o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się praktycznymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony ogrodu, natomiast cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Niezmiernie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie plastikowe stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki i ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny sadzimy wokół granic posiadłości. O ile mamy pod dostatkiem miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Gdy pragniemy aby nasze żywe plot było nadzwyczaj wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie kłopotliwe.

пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało co dobrze nie zaznaczy projektu trawy lub kwiatów jak małe żywe ogrodzenie.

Niesłychanie wysokie, bo ponad dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , a w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki a także ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny zasadzamy wokół krawędzi posesji. Jeżeli mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka ponadto dostarcza orzechy. Gdy chcemy zęby nasze roślinne ogrodzenie było bardzo wysokie zaś przy okazji cienkie to w zacienionym miejscu powinno się je ukształtować z limaku powszechnego, grabu pospolitego czy tez klonu. Należy pamiętać jednakże, że w momencie gdy rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie dosyć trudne.

Nic dobrze nie zaznaczy krawędzi trawnika czy tez kwietnika jak niskie żywe plot.

W cieniu, gdzie podobnie trawnik, jak i rabaty często nie mogą dobrze wzrastać w wskazanych miejscach, małe drzewa umieją utrzymać zielone bogactwo w wyznaczonym miejscu względnie zastawią gołe place gleby. Poprawnie uformowany nieduży żywopłot sam zresztą wystarczy za ozdobę ogrodu. Na zielone ogrodzenia Poznań nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę jedynie ploty formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, lecz przecież w mrocznych kącikach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią natomiast dekorują je zgrabne jabłuszka, jakie można wykorzystać na przetwory.

Niewysokie albo duże roślinne ogrodzenia wolno pozyskać z drzew iglastych.

Na nieszczęście, drzewa z tej klasy mogą być znacznie droższe aniżeli gatunki liściaste. Z nich najlepiej akceptuje miejsce zacienione cis zwyczajny. Na ogól szeroko się rozrasta a także należny go przycinać, jakkolwiek jego mutacje Cis można pościć samopas.Będzie w mgnieniu oka dojrzewał a zachowa kolumnowy zarys.

Jeśli wasz kącik jest nadzwyczaj zacieniony, warto aby żywy plot rozświetlić kolorowymi skazami. Niektóre spośród cienioznośnych gatunków maja mutacji o płowych względnie tęczowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr szablonowy Aureum tudzież dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne barwy są w największym stopniu oczywiste w słońcu, ale nawet w śladzie korona drzewa ostają dosyć jasne, nieledwie oświetlone promieniami.